12-18 лютого. Масляна 2018 в Україні: дата, традиції і що не можна робити в свято
Масляна 2018 в Україні:
дата, традиції і що не можна робити в свято
Масляна – стародавнє слов’янське свято, що символізує проводи зими і очікування весни. Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею. Про те, коли Масляна у 2018 році, які є традиції святкування і що не можна робити в це свято – читайте в матеріалі далі.
Святкування Масляної безпосередньо прив'язане до Великодня. Для цього потрібно від дати Пасхи вирахувати 48 днів – це Великий піст, а потім ще тиждень – безпосередньо Масляна.
У 2018 році Масляна починається 12 лютого і триватиме до 18 лютого включно.
Як святкувати Масляну: традиції
Увесь тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа і Широка Масляна – четвер, п'ятниця, субота та неділя. У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масляної має свою назву і призначення. В давнину дотримувались усіх традицій, але сьогодні – більшість із них вже забулися.
Понеділок, 12 лютого – перший день Масляної – "зустріч". У цей день роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим гучніший сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.
Вівторок, 13 лютого – "загравання". У цей день прийнято заводити веселі ігри та пригощати за організовані веселощі млинцями.
Середа, 14 лютого – "ласунка". Всі господині цього дня готують різні смаколики у великих обсягах і прикрашають ними багатий стіл, але млинці, звісно, залишаються на першому місці.
Четвер, 15 лютого – "розгуляй". З цього дня Масляна розгортається на всю широчінь – гуляють з ранку до вечора, водять хороводи, співають пісні.
П’ятниця, 16 лютого – "тещині вечори". Величезна кількість звичаїв у цей день спрямована на прискорення весіль та сприяння молоді у знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують в гості своїх тещ – пригощають їх млинцями.
Субота, 17 лютого – "посиденьки зовиці". У цей день молода невістка запрошує своїх рідних до себе.
Неділя, 18 лютого – "Прощена неділя". Цього дня прийнято просити прощення у всіх близьких та скривджених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту.
З 19 лютого гуляння припиняються, оскільки в силу вступає Великий піст, який триватиме до 8 квітня – Великодня.
Обряди, ворожіння і прикмети на Масляну
У православному календарі свято відоме під назвою - сирна седмиця, через велику кількість сиру, масла і сметани на столах, при цьому, повністю відсутні м'ясні продукти. Їх в останній раз вживають, за день до Масляної, в недільний день «м'ясного Миколи та й ніколи». В іншому, можна їсти абсолютно все і чим більше, тим краще.
Масляна - в першу чергу асоціюється з величезною кількістю млинців. Господині змагаються в майстерності, намагаючись вигадати свій унікальний рецепт і спекти найсмачніші млинці. В якості начинки підходить абсолютно все, на що, тільки вистачить уяви, сир, ікра всіх видів, будь-яка риба, гриби, сметана. Для ласунів, існує безліч солодких начинок, з джемом або заварним кремом. За народною прикметою: «Щоб залучити в будинок щастя і достаток, потрібно спекти стільки млинців, наскільки вистачить сил».
Знаючи заздалегідь, коли починається Масляна в 2018 році, можна добре підготуватися і знайти, справді унікальні рецепти. По секрету досвідчених господинь, щоб млинці вийшли повітряними і «танули в роті», необхідно, обов'язково просівати борошно, щоб зробити тісто пишним. Молоко і яйця повинні бути кімнатної температури. Для еластичності тіста, слід додати в нього ложку рослинної олії. А випікати млинці, найкраще на чавунній сковороді.
Прикмети на Масляну
Існує безліч староруських традицій і прикмет, які складалися століттями і збереглися по нинішній день:
Дівчина вдало вийде заміж в нинішньому році, якщо перший млинець вийде рум'яний і не пристане;
Краї млинця розкажуть, чи буде щасливим союз молодих. Якщо вони порвані і не рівні, такий буде і життя, а якщо ідеальної форми, то щастя сім'ї забезпечено;
Кількість дірочок підказує, кількість майбутніх дітей в сім'ї;
Якщо млинець підгорає збоку, дівчині потрібно бути пильною, чоловік може загуляти. Буде вірним, якщо ласощі підрум'янилося посередині;
Товстий млинець означає - випробування для сім'ї цілий рік, а тонкий - до успіху;
Якщо людина на свято помирився з ворогами, простив їм всі образи, то йому добро повернеться в триразовому розмірі;
Дитина, яка здобула перемогу в катанні на гойдалці або змаганні на гірці, це знак - у сім'ї буде кращий урожай і всі задумки реалізуються;
Якщо на поріг будинку, в свято, приходить багато гостей, яких і не очікували, потрібно їх смачно нагодувати, не скупитися. Тоді в тому прийде благополуччя і процвітання;
Дощ на Масляну - до достатку грибів восени. Мороз - до теплого літа і гарному врожаю.
Ворожіння на Масляну
Святкові гадання, допомагають весело провести час і дізнатися, що приготувала доля на поточний рік.
Молоді дівчата, гуляючи по лісі, збирають хвойні гілочки, всіляких розмірів. Глибокої ночі, сідають в коло, а посередині розкладають зібрані гілки. З зав'язаними очима, по черзі кожна, вибирає по одній. Якщо попалася гарна і товста гілка, буде і суджений таким. Тонка, крива з облупленою корою, означає - попадеться недолугий хлопець.
Часто на Масляну проводять гадання на млинцях. На одну тарілку викладають ласощі з різною начинкою, солодкої, кислої, солоної або прісної, а в один млинець, ховають квасоля або монетку. Кожен бере по млинцю. Якщо попався солодкий - буде вдалим рік. Солоний млинець - до сліз, гострий - обіцяє багато пригод, а прісний - змін в житті найближчим часом не передбачається. Блін з сюрпризом - завжди до грошей.
Ворожіння на бажання за допомогою пирога. Ніж кроплять свяченою водою, ставлять питання, яке хвилює і встромлюють в пиріг. Якщо ніж дивиться вліво, то бажання точно прийде, вправо - швидше за все, немає. Ніж варто прямо - значить поки рано ставити питання. Головне щоб ніж не впав, тоді точно весь рік, можна очікувати лише неприємності.
У неділю, на завершення свята, на величезному багатті спалюють опудало. Люди прощаються з холодами, з усіма бідами і бідами, кидають в багаття старі речі. Існує повір'я, що опудало переродиться, повстане як, птах фенікс і принесе, з собою все найкраще. Тому, попелом посипають городи, для щедрого врожаю або фасади будинків, щоб залучити гроші в сім'ю.