28 черрвня - День Конституції України
День Конститу́ції Украї́ни — державне свято України. Святкується щорічно 28 червня на честь прийняття Конституції України того ж дня 1996 року.
Ніч з 27 на 28 червня стала історичною – Верховна Рада, незважаючи на всі суперечності, приступила до обговорення та прийняття Основного закону, розглядаючи одну статтю за іншою. Головний доповідач Михайло Сирота провів на парламентській трибуні 23 години. О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався.
Конституція України, яку затвердила Верховна Рада в 1996 році, є чинною і на сьогоднішній день. За весь час функціонування в Основний Закон вносили різні зміни і доповнення, що відображають непростий шлях становлення і розвитку держави. Конституція – найвища точка досягнення правової і політичної системи суверенної республіки.
Підкреслимо, що формування Основного Закону країни проходило через безліч складних етапів протягом 22 років. Перший етап історичного розвитку відноситься до періоду розпаду СРСР і становлення України як самостійної та незалежної держави і повноправного суб’єкта міжнародних правових відносин.
День Конституції: цікаві факти
- Україна прийняла свою Конституцію останньою серед усіх пострадянських країн, і прожила «без конституції» п’ять років. В цей період діяла стара конституція УРСР 1978 року, в якій були припинені цілі розділи та додані важливі положення;
- День Конституції України – єдине державне свято України, встановлене положеннями самої Конституції;
- Міжнародне співтовариство визнавала українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі;
- З 1990 по 1996 роки було запропоновано більше десятка проектів Конституції України. Авторами виступали політичні партії, вчені, спеціальна Конституційна комісія. Так, Конгрес українських націоналістів пропонував позбавити Крим автономії, а комуністи – зберегти радянську назву України (УРСР), і повернути владу радам.