Лекція для старшокласників "Шкода від паління. Обирай здровий спосіб життя"
Сьогодні в нашій школі відбулася лекція для старшокласників "Шкода від паління. Обирай здровий спосіб життя"
Сьогодні в нашій школі відбулася лекція для старшокласників "Шкода від паління. Обирай здровий спосіб життя".
Анастасія Іванівна і Інга Олександрівна розповідали про вплив куріння на організм дитини, що нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина з неприємним запахом, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає в організм крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунка.
Отруйність нікотину відчув кожен, хто взяв у рот першу в житті цигарку. Ніхто не зміг допалити першу цигарку до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття: інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, посилене серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина навіть непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину, і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але тривало воно вже не так проявляється.
Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин, у т.ч. аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.
Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а затим – у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок: вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.
Унаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт, трахеїт). Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз. Окрім того, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
Вчені встановили, що куріння – один із основних чинників, які призводять до розвитку раку легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворювання на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура.
Масове поширення куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців, на відміну від тих людей, що не курять, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія, інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців є набагато вищою, а життя курців на 4,6-8,3 року менше. Натомість скорочення тривалості життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
Наслідки дитячого куріння
Організм дитини, перебуваючи в стадії постійного зростання, потребує сприятливих умовах. Якщо в цей період почати курити, порушиться не тільки фізіологічну рівновагу, але й постраждає навчання, що може відгукнутися в майбутньому.
У курящих підлітків:
• з'являються проблеми із зором - підвищення внутрішньоочного тиску, зміна сприйняття фарб, швидка стомлюваність очей і шкірою (прищі, почервоніння);
• знижуються здатності до запам'ятовування інформації і обчисленню;
• зупиняється ріст і розвиток грудей (палять дівчата - увага!);
• постійна спрага, піт через перебої в роботі щитовидної залози;
• дратівливе стан, головні болі і болісні думки: Де дістати сигарету?