ОБЕРЕЖНО! КІР!
Що треба знати, щоб не хворіти, і не панікувати
В Чернівецькій області триває спалах кору. За 43 тиждень з 24 по 31 жовтня 2018 року в області захворіло кором 129 осіб (94 дитини та 35 дорослих), що на 8% більше, ніж попереднього тижня. Про це повідомляє Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України.
Вірус кору — інфекційна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом. Може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.
Єдиним специфічним засобом профілактики є щеплення. Наразі в Україні достатня кількість якісних та ефективних вакцин проти кору.
Коли робити вакцинацію?
- у 12 місяців та у 6 років, двома дозами;
- якщо в дитинстві не зробили щеплення – якнайшвидше звернутись до лікаря.
В якому випадку не можна робити щеплення?
- Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С;
- Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо);
- Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі);
- Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
Що робити, якщо дитина контактувала з хворим на кір?
У випадку контакту з хворим на кір негайно звернись до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.
Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна.